V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Zdravím. Poslední dobou jsem zjistil, že se v mém "slovníku" opakují tři slova: Lenovo, Fedora a nejde.
Přál bych si, aby to bylo jinak, ale ani v tomto případě není situace o moc lepší..
V návaznosti na předchozí části pokračuji tématem multimédia. (Neinstaluji všude všechno, ale na různé stanice různé aplikace podle potřeby)
Tak je to tu po půl roce zase (typická perioda pro vydání nové verze Fedory ).
Protože upgrade z verze 7 na 8 se mi hrubě nepodařila, řekl jsem si, že sepíšu záznam o instalaci a úpravách Fedory 8/64bit na můj notebook Lenovo Z61m. Mohl by se mi v budoucnu hodit . Proto také umisťuji tento můj osobní záznam na "externí místo", kde ho v případě nouze (=při případné další "přeinstalaci" ) doufám najdu. Možná také, že pro někoho může být tento můj záznam zajímavý. Upozorňuji však předem, že jsem zaznamenal i svá "subjektivně oblíbená nastavení" (jako např. výběř ikon a podobně), která se někomu líbit nemusí. Ale je to záznam mojí instalace, takže to snad nevadí
.
Ve srovnání s jinými "předpřipravenými" distribucemi, např. OpenSuSE dá ale poněkud více práce uvést Fedoru do stavu, který mi vyhovuje.
Dopadlo to stejně jako kdykoliv předtím. Nejdřív jsem byl skálopevně rozhodnutý, že upgradovat nebudu. Nebo - přesněji řečeno, že budu upgradovat později. Proč si přidělávat problémy, když mi "sedmička" tak pěkně funguje. Jenže: "Kdo to má vydržet!" Nepomohly žádné logické a správné argumenty. Ani první ohlasy z fór o tom, že se některé aktualizace (zvláště pomocí DVD) zrovna nepovedly. A tak - komu není rady....
Kdyby někdo přede mnou před nedávnem vyslovil větu napsanou v nadpisu tohoto blogu, myslel bych si o něm, že se zblánil. Ale nyní musím přiznat, že mi Wine vlilo notnou dávku optimismu do žil.